iSybislaw service uses cookies. Staying on this page, you agree to the use of cookies. Agree

iSybislaw

Institute of Slavic Studies - Polish Academy of Sciences

Username: Password:
Polski English Русский

Article

[Add to basket]

Title: Antroponimy wydobyte z toponimii małopolsko-mazowieckiego pogranicza
Author/editor: Danuta Kopertowska
Published in: Antroponimia słowiańska : materiały z IX Ogólnopolskiej Konferencji Onomastycznej, Warszawa 6-8.IX.1994 .- Warszawa, 1996 [Show]
Pages: 201-206
Languages: pol
Abstract: W artykule przedstawiono nazwy osobowe, które – obok apelatywów i nazw geograficznych – wykorzystywane są w nazewnictwie miejscowym. Zebrany materiał pochodzi z pogranicza małopolsko-mazowieckiego; znalazło się w nim 32,5% toponimów o podstawach antroponimicznych. Zachowane nazwy osobowe stanowią informacje o najstarszych i najnowszych antroponimach słowiańskich, świadczą o ich zróżnicowaniu chronologicznym i bogactwie strukturalnym. W badanych toponimach zanotowano – obok struktur dwuczłonowych od podstaw staropolskich, np. Boguta, Dobiec – także różne struktury gramatyczne, takie jak formy imiesłowowe, np. Kochan w Kochanów. Poświadczone są imiona chrześcijańskie, np. Bienięda od imienia Benedykt, i nazwy osobowe typu przezwiskowego. Na podstawie analizowanego materiału można stwierdzić, że antroponimy utrwalone w toponimii określonego terenu są w wielu przypadkach jedynym świadectwem istnienia takich nazw osobowych w przeszłości i dlatego stanowić mogą cenne źródło badań historycznych. (PK)
Author headings:
au. Kopertowska, Danuta [Show]
Keywords: antroponimia 1 (zbiór antroponimów), derywacja słowotwórcza, imię złożone, język polski, język staropolski, Małopolska, Mazowsze, patronimikum, pogranicze językowe, struktura gramatyczna, struktura słowotwórcza, toponimia 1 (zbiór toponimów)
Tags:
Classification:
8.2.7.1. Polish. Anthroponymy [Show]
8.2.2. Polish. History of language [Show]
8.2.1.3.1. Polish. Nominal formation [Show]
8.2.7.2. Polish. Toponymy [Show]