iSybislaw service uses cookies. Staying on this page, you agree to the use of cookies. Agree

iSybislaw

Institute of Slavic Studies - Polish Academy of Sciences

Username: Password:
Polski English Русский

Article

[Add to basket]

Title: Geonimy w polskim przekładzie "Czasu kobiet" Christiana Krockowa
Author/editor: Antoni Furdal
Published in: Onomastyka i dialektologia : prace dedykowane Pani Profesor Ewie Rzetelskiej-Feleszko .- Warszawa, 1997 [Show]
Pages: 113-117
Languages: pol
Abstract: W artykule przedstawiono rozważania dotyczące zjawisk występujących w sferze symboliki polskiej i niemieckiej na podstawie polskiego przekładu książki "Die Stunde der Frauen. Bericht aus Pommern 1944 bis 1947. Nach einer Erzählung von Libussa Fritz-Krockow" (Stuttgart, 1988). W polskim tekście znalazła się znaczna liczba nazw miejscowych w postaci niemieckiej, np. Stettin, Stolp (Szczecin, Słupsk). Pomimo że analiza podstaw słowotwórczych danych nazw świadczy o słowiańskości i polskości (*ščet- || *ščyt, *stļp-), dla przeciętnego Niemca niezainteresowanego pochodzeniem wyrazów nazwy te mogą być takimi samymi symbolami niemieckości, jak np. Grünberg lub Gotenhafen. Prowadzi to do wniosków, że zarówno w języku polskim, jak i niemieckim w wypadku zapożyczeń nie ma znaczenia chronologia przejęcia nazwy i proces ich polonizowania lub germanizowania, ponieważ system jest przyjmowany przez ludzi na płaszczyźnie synchronicznej. Przynależność symboli do polskiego systemu nazewniczego to kwestia zasadnicza w związku z tłumaczeniem polskim książki Ch. Krockowa; nie zawsze jednak tłumacz zdaje sobie z tego sprawę. (PK)
Author headings:
au. Furdal, Antoni [Show]
Keywords: język niemiecki, język polski, kontakty językowe, Krockow Christian von (1927-2002), nazwa miejscowa, semiotyka, "Die Stunde der Frauen. Bericht aus Pommern 1944 bis 1947 nach einer Erzählung von Libussa Fritz-Krockow", symbol, toponimia 1 (zbiór toponimów), zapożyczenie 2 (rezultat)
Tags:
Classification:
8.2.7.2. Polish. Toponymy [Show]
10. Slavic – non-slavic part [Show]
Personal subject heading:
Krockow, Christian von [Show]